Ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz podmiotów współdziałających

Około godziny 10:00 dyżurny ruchu nastawni w Małaszewiczach otrzymuje informacje o osobie postronnej, która wkroczyła na stopień ostatniego wagonu pociągu przewożącego towary wysokiego ryzyka. Sabotażyści zatrzymują pociąg poprzez ustawienie przeszkody na torach i umieszczają ładunek wybuchowy na wagonie z substancją niebezpieczną. Drużyna manewrowa w składzie ustawiacz i manewrowy opuszczają lokomotywę aby usunąć przeszkodę. Ustawiacz zauważa wyciek substancji niebezpiecznej, współpracownicy tracą z nim kontakt. W sąsiadującym budynku znajdują się zagrożeni pracownicy.

Taki scenariusz ćwiczeń został zrealizowany w ramach ćwiczeń zgrywających jednostek KSRG 17 kwietnia 2024 roku na terenie firmy Cargotor sp. z o.o. w Małaszewiczach. W ćwiczenia zostały zaangażowane jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz inne służby t.j. Policja, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Urząd Celny, przedstawiciele firmy Cargotor sp. z o.o. i Eurotrans sp. z o.o., Agencja Ochrony „Lew Trans Bank”.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie systemów łączności, procedur alarmowania, dysponowania oraz doskonalenie współpracy z innymi służbami.

Tekst: st. asp. Marek Waszczuk

Zdjęcia: ogn. Jarosław Korolczuk

Skip to content