Wypadek drogowy w Żabcach

W dniu 18 października 2023 r. na drodze krajowej K-2 doszło do zdarzenia, w którym udział brał samochód osobowy VOLKSWAGEN CADDY i samochód ciężarowy SCANIA z naczepą. Stanowisko kierowania KM PSP w Białej Podlaskiej zadysponowało do zdarzenia 5 zastępów straży pożarnej.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce akcji dowódca stwierdził, że samochody znajdują się na jezdni blokując drogę w obu kierunkach. Na jezdni znajdowały się również elementy powypadkowe oraz rozlane płyny eksploatacyjne z pojazdów.

Policja oraz 2 Zespoły Ratownictwa Medycznego były już na miejscu. Kierujący pojazdem ciężarowym znajdował się pod opieką jednego z zespołów ratownictwa medycznego. W samochodzie osobowym, który był przewrócony na prawym boku, znajdował się uwięziony kierowca.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdu z poszkodowanym, następnie przy użyciu narzędzi hydraulicznych (nożyce, rozpieracz ramieniowy, rozpieracze kolumnowe) wykonano dostęp do poszkodowanego poprzez odgięcie dachu. Po stworzeniu dostępu, znajdujący się na miejscu zdarzenia ratownik medyczny z ZRM stwierdził zgon poszkodowanego. Na polecenie Policji – do czasu przyjazdu prokuratora odstąpiono od wydobywania ciała z pojazdu.

W następnej fazie działań zastępy straży pożarnej przystąpiły do ograniczenia wycieków oleju napędowego z pojazdu ciężarowego (ze zbiornika) oraz rozsypano sorbent, aby ograniczyć skutki rozlewającej się substancji.
Z uwagi na dużą ilość paliwa w zbiorniku KDR zadysponował zastęp ratownictwa chemicznego z JRG Biała Podlaska w celu przepompowania paliwa do drugiego pojazdu zadysponowanego przez właściciela firmy w ilości ok. 600 l za pomocą pompy beczkowej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia prokuratora i przeprowadzonych czynnościach dochodzeniowych – wydobyto ciało z wraku auta.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pojazdy pomocy drogowej usunęły auta, następnie przystąpiono do udrożniania drogi z pozostałości powypadkowych.

W akcji udział brały: 2 zastępy z JRG Międzyrzec Podlaski, 1 zastęp z JRG Biała Podlaska, 1 zastęp z OSP Krzewica, 1 zastęp z OSP Żabce.

Skip to content