Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!!!

Strażacy w ostatnim czasie wyjeżdżają coraz częściej do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że zderzenie z sarną, łosiem lub też innym dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne dla nas jak i dla samych zwierząt. Dlatego, poruszając się drogą biegnąca przez tereny leśne należy zachować szczególną ostrożność i czujność.

W ostatnim okresie czasu na terenie działania Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej doszło do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu przypominamy kierującym o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w okolicy lasów i pól uprawnych. Apelujemy, aby nie lekceważyć ustawionych przy drodze znaków „Uwaga dzikie zwierzęta” oraz poruszać się przez tereny leśne z odpowiednią prędkością.

Jadąc zbyt szybko kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i ominąć zwierzę, które nagle pojawi się na drodze. Najprostszym sposobem uniknięcia zderzenia z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu.

Jak ograniczyć ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem?

  • Podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna.
  • Należy uważnie obserwować pobocza drogi.
  • Zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu.
  • Kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, gdyż podążają one całym stadem;
  • Jeśli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać służby ratownicze.
  • Nie wolno zbliżać się do zwierzęcia, gdyż może być one agresywne i nas zaatakować.

Foto ze zdarzeń KM PSP Biała Podlaska

Skip to content