Podsumowanie roku 2023

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej podsumowała zakończony właśnie 2023 r. W sumie strażacy z terenu powiatu bialskiego interweniowali 1573 razy. Zastępy wyjeżdżały do 385 pożarów i 1104 miejscowych zagrożeń. Odnotowano także 84 alarmy fałszywe.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy rok 2023 był spokojniejszy niż poprzedzający rok 2022. Mniej było zarówno pożarów, jak i miejscowych zagrożeń, do których zaliczamy między innymi wypadki drogowe, pompowania wody czy usuwanie powalonych drzew.

Na terenie operacyjnym Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej funkcjonuje 3 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze, 28 jednostek OSP w KSRG oraz 110 jednostek OSP poza KSRG.

Poniższa grafika przedstawia zestawienie 20 najczęściej interweniujących jednostek straży pożarnych w 2023 r.

Ciekawie przedstawia się statystyka wyjazdów (pożary, miejscowe zagrożenia, alarmy fałszywe) do zdarzeń według podziału administracyjnego. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie miasta Biała Podlaska 384, natomiast najmniej zdarzeń z udziałem JOP było na terenie gminy Rokitno,  do których wyjeżdżano 17 razy.

Do największych zdarzeń w mienionym roku możemy zaliczyć:

  • Pożar stodoły, garażu oraz budynku gospodarczego w miejscowości Rudniki, w których udział brało 11 zastępów, 51 strażaków.
  • Pożar stolarni w Leśnej Podlaskiej w których udział brało 10 zastępów, 46 strażaków.
  • Pożar budynku usługowego SPA w miejscowości Droblin w których udział brało 10 zastępów, 38 strażaków.
  • Wypadek autokaru w Terespolu, w którym rannych zostało 14 osób.

Praca Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej związana jest nie tylko z organizacją i prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych ale także z działalnością edukacyjną i szkoleniową. W mienionym roku KM PSP zorganizowała  3 ćwiczenia zgrywające dla jednostek KSRG i jednostek OSP z poza KSRG, w których łącznie udział wzięło 35 zastępów oraz 154 strażaków PSP i OSP.  Dodatkowo zorganizowano następujące szkolenia:

  • Szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, które ukończyło 172 druhów.
  • Szkolenie kierującego działaniami ratowniczymi dla strażaków ratowników OSP, które ukończyło 100 druhów.
  • Szkolenie kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP, które ukończyło 98 druhów.

W ramach prewencji społecznej w postaci pogadanek o różnej tematyce dotyczącej bezpieczeństwa funkcjonariusze PSP uczestniczyli w 74 spotkaniach w których udział wzięło 1751 dzieci i 360 osób dorosłych.

Podsumowując 2023 r. okazał się stosunkowo bezpiecznym okresem. Świadczy o tym zarówno zmniejszona liczba wyjazdów do zdarzeń w porównaniu do poprzednich lat ale także po raz pierwszy odkąd prowadzone są statystyki w programie SWD PSP  czyli od 13 lat nie odnotowano żadnej ofiary śmiertelnej w wyniku pożaru.

Opracowanie KM PSP Biała Podlaska

Skip to content