Wypadek autokaru w Wisznicach

W dniu 18.01.2024 r. o godz. 23:23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie dotyczące wypadku autokaru w miejscowości Wisznice.  Był to autokar rejsowy relacji Ryga – Kijów. Autobusem podróżowało 26 osób w tym 6-ro dzieci (obywatele Ukrainy).  Wszystkie osoby opuściły pojazd o własnych siłach. W pierwszej fazie działań wspólnie z Zespołem Ratownictwa Medycznego przystąpiono do udzielenia pomocy medycznej (ocena stanu, wsparcie psychiczne, termoizolacja) osobom poszkodowanym. W wyniku zdarzenia do szpitala w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie na szczegółowe badania łącznie trafiło 9 osób. Pozostali uczestnicy wypadku zostali przewiezieni do tymczasowego miejsca zastępczego przygotowanego przez gminę Wisznice, na czas oczekiwania na pojazd zastępczy.

W działaniach udział brały następujące siły i środki:

JRG Biała Podlaska –  4 zastępy 9 osób,

OSP Wisznice – 2 zastępy 5 osób,

OSP Rossosz – 1 zastęp 8 osób,

Ze względu na charakter zdarzenia mnogiego pierwszy raz na terenie powiatu zadysponowano rotę medyczną spoza terenu naszego rejonu w sile 2 ratowników medycznych z KP PSP w Parczewie celem wsparcia medycznych działań ratowniczych.

Całość działań koordynowana była na szczeblu powiatowym przez Grupę Operacyjną z KM PSP w Białej Podlaskiej na czele z Komendantem Miejskim st. bryg. Arturem Tomczukiem, oraz szczeblu wojewódzkim przez Grupę Operacyjną Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, w której skład wchodzili: st. bryg. Zenon Pisiewicz – p.o. Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, bryg. Jarosław Hamaluk – Z-ca Naczelnika Wydziału Operacyjnego, bryg. Sebastian Palonka – Z-ca Naczelnika Ośrodka Szkolenia KW PSP w Lublinie.

Skip to content