SZKOLENIA NA NOWYM SLDŁ

Szkolenia i zapoznawanie się strażaków z nowym sprzętem specjalistycznym oraz doskonalenie umiejętności w straży jest procesem ciągłym. Tak jest też i w tym przypadku.

Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej w październiku 2019 r wzbogaciła się o kolejny samochód – specjalistyczny lekki samochód dowodzenia i łączności. Od tamtej pory trwa weryfikacja i zapoznawanie się ze skomplikowanym pod względem wyposażenia sprzętem łącznościowym.

Firma Szczęśniak zrealizowała zamówienie Państwowej Straży Pożarnej na dostawę. Wartość zamówienia to 9 328 320 zł, co daje 1 554 720 zł za jeden samochód. Zakup zrealizowano w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’ współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Pod zabudowę wykorzystano dwuosiowe podwozie Iveco Daily 70C18 z napędem 4×2, silnikiem o pojemności 2998 dm3 i mocy 132 kW, automatyczną 8 stopniową skrzynią biegów i kabiną trzyosobową.

Zabudowa wykonana jest z materiałów odpornych na korozję. Przedział centrum wyposażony jest między innymi w stanowiska operatorskie, konsolę dotykową, cztery radiotelefony przenośne, dziesięć radiotelefonów nasobnych, szafę Rack z wyposażeniem, terminal AVL, laptopy, telewizor, stację pogodową i cztery pneumatyczne maszty, które są sprawiane beznarzędziowo.  Samochód wyposażony jest w agregat prądotwórczy zapewniający nie tylko prądu, ale też ogrzewanie i klimatyzację.

Łącznie 6 takich samochód trafiło do Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej.

Pojazd mobilnego centrum dowodzenia i łączności naszpikowany jest najnowocześniejszą elektroniką, która ma umożliwić sprawne kierowanie akcjami nawet w najtrudniejszych warunkach. Na poznanie tak zaawansowanej techniki oraz jej wszystkich możliwości potrzeba trochę czasu. Z tego względu zanim samochód będzie mógł być użyty zgodnie z przeznaczeniem, strażacy muszą przejść szkolenie.

Proces szkolenia trwa nadal.

Opracowanie KM PSP Biała Podlaska

Skip to content