Rogoźniczka – pożar poddasza budynku mieszkalnego

Strażacy zwracają się z apelem do mieszkańców miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych.  W ostatnich dniach odnotowano kilka zdarzeń związanych z niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych, zaniedbaniami w zakresie przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych, które mogły zakończyć się tragicznie dla mieszkańców.

13 listopada br. przed godz. 22:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze w miejscowości Rogoźniczka gmina Międzyrzec Podlaski. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca akcji stwierdził, że pali się poddasze murowanego budynku mieszkalnego, krytego blachą. Płomienie wychodziły nad dach budynku. Działania 5 zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody przez klatkę schodowa na poddasze budynku.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymiania poddasza oraz wynoszenia i przelewania na zewnątrz budynku rzeczy znajdujących się na poddaszu. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną, pod kątem zarzewia ognia oraz miernikiem wielogazowym pomieszczenia na parterze na obecność CO. Spaleniu uległa część więźby dachowej (około 30 m2) oraz elementy wyposażenia. Przypuszczalną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Przed pożarem poddasza prawdopodobnie doszło do zapalenia sadzy w kominie.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych w przypadku opalania paliwem stałym (węgiel, drewno) 4 razy w roku, a w przypadku paliwa płynnego i gazowego 2 razy w roku. Zadbanie o odpowiedni stan techniczny komina pozwoli nam spokojniej spać bez zagrożenia pożarem zalegającej tam sadzy czy nieszczelności w kominie.

Skip to content