Pożar hali produkcyjno-magazynowej w Łomazach

1 lutego 2021 r. po godz. 5:00 stanowisko kierowania KM PSP w Białej Podlaskiej otrzymało zgłoszenie o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w Łomazach przy ul Tartacznej.

Do działań gaśniczych skierowano 10 zastępów straży pożarnej, w tym 4 zastępy z JRG Biała Podlaska oraz zastępy ochotniczych straży pożarnych z Łomaz, Dubowa, Rossosza i Romaszek.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów dowódca stwierdził, że pali się hala produkcyjno-magazynowa w tartaku oraz przyległe pomieszczenia socjalne i kotłownia.  Cały kompleks objęty był ogniem, a dach zawalił się do środka. Hala o wymiarach 24 m na 12 m wykonana była ze stali, a poszycie ścian i dachu z płyt wielowarstwowych

W obiekcie składowane były wyroby drewniane (klejonka drewniana używana do produkcji płyt meblowych) oraz maszyny do próbki drewna (strugarka, frezarka, prasy do klejonki, sprężarki, pilarki i inny drobny sprzęt).

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, gaszeniu pożaru oraz obronie przed pożarem przyległej suszarni drewna, którą strażacy uratowali

W celu zlokalizowania pożaru wykonano otwory w zdeformowanych ścianach umożliwiające dotarcie do źródeł ognia oraz rozpoczęto oddymianie odkształconego obiektu. Zaopatrzenie wodne realizowane było poprzez magistralę zasilającą z pobliskiego hydrantu oraz dowożenie wody z odległości ok. 2 km z centrum Łomaz.

Po ugaszeniu pożaru wykonano niezbędne prace rozbiórkowe oraz przystąpiono do usuwania na zewnątrz i przelewania wodą magazynowanych wyrobów produkcyjnych.

Straty strażacy oszacowali na ponad 700 tys. Zł.

Wstępna przypuszczana przyczyna to awaria podajnika trocin do pieca.

Akcja trwała ponad 6 godzin a pożar gasiło 45 strażaków.

Opracowanie: KM PSP Biała Podlaska

Skip to content