Pokazy z ratownictwa lodowego w ramach akcji „BEZPIECZNE FERIE 2019”.

W dniach 6 i 7 lutego 2019 roku na oczku wodnym nieopodal bazaru przy Al. 1000-lecia w Białej Podlaskiej Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Białej Podlaskiej przeprowadziło dla uczniów, przedszkolaków oraz opiekunów z terenu miasta Biała Podlaska oraz powiatu bialskiego pokazy z ratownictwa lodowego organizowane w ramach kampanii prowadzonej przez PSP.

Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania człowieka, pod którym załamał się lód. Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osoby z przerębla z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak: sanie lodowe czy rzutka ratownicza. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Zaprezentowano sposoby zbliżania się do osoby pod którą załamał się lód. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody.

W trakcie pogadanki o charakterze prewencyjno – edukacyjnym na temat zasad zachowania bezpieczeństwa na akwenach wodnych w okresie zimowym w ramach akcji  „BEZPIECZNE FERIE 2019” łącznie udział wzięło 675 uczniów i 63 nauczycieli.

Ze względu na zbliżające się ferie zimowe pokaz skierowany był głównie   do młodzieży szkolnej oraz  przedszkolaków. Strażacy apelowali do zebranych o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zalecali korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach. Przypomnieli, iż grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości. Ostrzegali, że każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny. Pokazy miały na celu nauczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych podstawowych odruchów i zachowań, na wypadek gdyby sami stali się świadkami dramatycznego zdarzenia na lodzie.

Świadomość dzieci i dorosłych w połączeniu z szerokimi działaniami prewencyjnymi w tym zakresie mamy nadzieję, że przyczynią się do zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z wypadkami załamania się lodu.

Skip to content