Koń wpadł do studni

13 czerwca 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej wpłynęła informacja, że w Studziance gm. Łomazy źrebię wpadło do studni.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia 2 zastępów straży pożarnej z JRG Biała Podlaska i OSP KSRG Łomazy stwierdzono, że do ok. 3 metrowej studni usytuowanej w budynku gospodarczym wpadł koń – ogier „EPOS”, polski koń zimnokrwisty typ Sokulski o wadze ok. 500 kg.

Przyczyną zdarzenia było niewłaściwe zabezpieczenie studni.

Zwierzę znajdowało się w pionowej pozycji tak, że głowa i kończyny przednie wystawały nad lustro wody. Strażacy z OSP uwiązali przednie kończyny zwierzęcia linką ratowniczą i asekurowali konia do czasu ewakuacji. Z uwagi na wagę i wielkość zwierzęcia oraz nietypowe usytuowanie studni w budynku gospodarczym o osłabionej drewnianej konstrukcji z niewielka ilością wolnej przestrzeni, wykorzystano do uniesienia konia i ewakuowania go ze studni sprzęt rolniczy z gospodarstwa znajdującego się w pobliżu.

Po ewakuacji osuszono i zabezpieczono konia przed utratą ciepła. Na miejsce zdarzenia przybył lekarz weterynarii, który medycznie zaopatrzył zwierzę.

Skip to content