Katastrofa budowlana w Berezie

W dniu 25 stycznia 2022 r. w miejscowości Bereza gmina Międzyrzec Podlaski przed godz. 15.25 doszło do zawalenia się częściowo budynku gospodarczego, podczas prac ziemnych związanych z termoizolacją fundamentów. Budynek stanowił kompleks z budynkiem inwentarskim. Wokół budynku były odkopane fundamenty i prowadzone były prace termoizolacyjne.

W wykopie od strony południowej, na głębokości około 170 cm znajdowała się poszkodowana osoba, nie dająca oznak życia, przygnieciona fundamentem wraz uszkodzoną ścianą budynku. Obecne na miejscu osoby postronne próbowały wydostać poszkodowanego i prowadziły odkopywanie przy pomocy koparki. Cały budynek miał spękane i zniekształcone ściany. Ze względu na niebezpieczeństwo dalszego zawalania się budynku podjęto decyzję o wstrzymaniu odkopywania i zakazie zbliżania się do obiektu. Przybyły razem z zastępami PSP na miejsce zdarzenia lekarz z zespołu ratownictwa medycznego stwierdził zgon poszkodowanego. Na miejsce zadysponowano grupę operacyjną z KM PSP Biała Podlaska oraz grupę ratownictwa technicznego z KM PSP Lublin.

Zabezpieczono i oznakowano miejsce zdarzenia, odłączono energię elektryczną a następnie ekipa zakładu energetycznego odłączyła przyłącza biegnącego od domu do budynku gospodarczego. W budynku inwentarskim znajdowało się bydło hodowlane w ilości 26 sztuk rozmieszczonych w 6 boksach. Wspólnie z właścicielem wyprowadzono 4 sztuki bydła poza budynek do znajdującej się tam zagrody, inne zaś przemieszczono wewnątrz budynku tak, że boksy przyległe do uszkodzonego budynku gospodarczego pozostały puste. Następnie wykonano dostęp do poszkodowanego (zrobienie wykopy prostopadłego do budynku). Na czas tych działań wyznaczono dwóch ratowników do obserwacji budynku pod kątem jego odkształceń i ewentualnego wczesnego ostrzegania przed zawaleniem. Po wykonaniu dostępu zwłoki zostały wydobyte i przekazane do oględzin dla policji i prokuratora. Na miejsce zdarzenia przybył powiatowy inspektor nadzoru budowlanego z Białej Podlaskiej. Podjęto decyzję o kontrolowanym wyburzeniu. Użyto do tego koparki zadysponowanej przez właściciela posesji. Zastępy zabezpieczały podejmowane działania, budynek został sprawnie i bezpiecznie wyburzony.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było: nieprawidłowe wykonanie prac instalacyjnych, remontowych, montażowych, budowlanych. Miejsce zdarzenia przekazano pisemnie właścicielowi.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Artur Tomczuk oraz: Pogotowie Energetyczne,  Pogotowie Ratunkowe, Policja, Prokurator, Nadzór budowlany, Służba komunalna, Dyżur Domowy Kierownictwa Komendy bryg. Semeniuk Szymon, Grupa Specjalistyczna Ratownictwa Technicznego z JRG 3 Lublin.

W działaniach udział brały zastępy: GCBA -Rt 5/32 i GBA 2,6/28/5 z JRG Międzyrzec Podlaski; SLOp z KM PSP Biała Podlaska; SRt z JRG Biała Podlaska; SCDz 40, SCRt i SCRt typ MEGA-CITY Rotator – JRG 3 Lublin; GBA 2,5/16/2,5 – OSP Śródmieście w Międzyrzecu Podlaskim. Na zabezpieczeniu rejonu zastęp OSP KSRG Drelów.

Skip to content