Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W dniu 02 czerwca 2022 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Zgodnie z przedstawionym regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej opracowanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, turniej ten ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Głównym organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenie powiatu bialskiego eliminacje powiatowe odbyły się w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej przy udziale i pomocy funkcjonariuszy pożarnictwa z tej Komendy. W 2022 r. uczestnikami OTWP była młodzież, podzielona na trzy grupy wiekowe – I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy I-IV), II grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII) i III grupa wiekowa (uczniowie szkół ponadpodstawowych).

Do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych trzech grupach wiekowych – zwycięzcy eliminacji gminnych i szkolnych, łącznie 14 uczniów.

Komisja w składzie st. kpt. Paweł URBAŃCZUK, mł. kpt. Mateusz WŁODARCZYK, mł. asp. Marcin KAZIMIERCZAK z KM PSP w Białej Podlaskiej po sprawdzeniu testów pisemnych (3 rodzaje dla poszczególnych grup) zawierających 30 zamkniętych pytań, w finale ustnym wyłoniła zwycięzców eliminacji powiatowych, którymi zostali następujący uczniowie:

 I GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy I-IV:

I miejsce – Nikola LEP gm. Drelów

II miejsce – Bartosz KUŹMICKI gm. Łomazy

III miejsce – Aleksandra KORPYSZ gm. Wisznice

II GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy V-VIII:

I miejsce – Bartosz OLESZCZUK gm. Sławatycze

II miejsce – Tomasz WŁOS gm. Leśna Podlaska

III miejsce – Wojciech JÓZWUK gm. Sławatycze

III GRUPA WIEKOWA – szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – Jakub OLESZCZUK gm. Wisznice

II miejsce – Piotr PROTASIUK gm. Leśna Podlaska

Wszyscy uczestnicy eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej otrzymali dyplomy za zajęte miejsca a zwycięzcy nagrody rzeczowe. W imieniu dh. Mariusza Filipiuka Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Białej Podlaskiej Starosty Bialskiego, nagrody wręczyli st. bryg. mgr inż. Artur TOMCZUK Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej wraz z zastępcą st. bryg. mgr inż. Marek CHWALCZUKIEM

Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentowali powiat bialski w eliminacjach wojewódzkich do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Lublinie.

Opracował: mł. asp. Marcin KAZIMIERCZAK
starszy inspektor sztabowy w KM PSP w Białej Podlaskiej

Skip to content