Ćwiczenia zgrywające LAS 2023

26 października 2023 r. w Czosnówce w lasach Nadleśnictwa Biała Podlaska odbyły się ćwiczenia zgrywające służb z powiatu bialskiego.

Celem głównym ćwiczeń było sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania

zastępów OSP i PSP oraz służb współdziałających w działaniach ratowniczo – gaśniczych na poziomie dowodzenia taktycznego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar powierzchniowy 8 ha lasu rozprzestrzeniający się we wszystkich kierunkach w związku z czym zamiar taktyczny dotyczył działań gaśniczych prowadzonych w natarciu i w obronie pozostałej części lasu. Dodatkowym elementem pozwalającym udoskonalać współpracę między Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej, Służbami Leśnymi i Policją było poszukiwanie 8 osób zagubionych na terenie działań. Pozoracja ta była możliwa dzięki dobrej współpracy Komendy Miejskiej PSP i  Akademii Bialskiej za co dziękujemy.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

 1. KM PSP Biała Podlaska,
 2. JRG Biała Podlaska,
 3. JRG Międzyrzec Podlaski,
 4. OSP Piszczac,
 5. OSP Hrud,
 6. OSP Sławacinek,
 7. OSP Kijowiec,
 8. OSP Tuczna,
 9. OSP Sitnik,
 10. OSP Konstantynów,
 11. OSP Matiaszówka,
 12. OSP Swory,
 13. OSP Olszyn,
 14. OSP Sosnówka,
 15. OSP Sosnówka,
 16. OSP Sławatycze,
 17. OSP Drelów.

Inne podmioty: Nadleśnictwo Biała Podlaska – Leśnictwo Rudka , 5 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, 8 studentów z kierunku Ratownictwo Medyczne w Akademii Bialskiej. Łącznie w ćwiczeniach udział  wzięło 96 osób.

Nadzór nad ćwiczeniami pełnił Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej mł. bryg. Paweł Jakubowicz . Za pracę służb leśnych odpowiadał Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina. Całość zakończyła się około godziny 15: 00 podsumowaniem i dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Biała Podlaska poczęstunkiem w postaci pysznego gulaszu.

Skip to content