Ćwiczenia zgrywające bialskich służb

7 marca 2020r. w Leśnej Podlaskiej odbyły się ćwiczenia zgrywające pod kryptonimem „Klukówka 20”. Zgodnie z założeniami funkcjonariusze powiadomieni zostali o katastrofie w ruchu lądowym. Kierujący ciągnikiem z cysterną spowodował wypadek, w którym ucierpiała duża liczb osób, jak też doszło do rozszczelnienia cysterny przewożącej amoniak. Do akcji wkroczyły służby ratunkowe. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania służb podczas rzeczywistych zagrożeń.

O godz. 9:45 w miejscowości Leśna Podlaska rozpoczęły się ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych pod kryptonimem „Klukówka 20”, realizowane przez 23 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z Komendą Miejską Policji w Białej Podlaskiej, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej wraz z  OSP KSRG Leśna Podlaska. W organizację działań włączył się również Wójt Gminy Leśna Podlaska.

Zgodnie z założeniami ćwiczeń na ul. Biskupa K. Moszyńskiego w Janowie Podlaskim doszło do katastrofy w ruchu lądowym. Kierujący ciągnikiem wraz z cysterną doprowadził do zderzenia z autobusem przewożącym pasażerów.

W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznało 20 osób, doszło też do rozszczelnienia cysterny i wycieku amoniaku. Z  przekazanej informacji wynikało, że zarówno kierowca jak też pasażer ciągnika zbiegli z miejsca zdarzenia.

Funkcjonariusze będący na miejscu rozpoczęli swoje działania. Wydobyli z pojazdu ranne osoby, ewakuowali mieszkańców jak też usuwali zagrożenie związane z wyciekiem amoniaku. Zabezpieczali też pozostawione przez ewakuowane osoby mienie.

W działaniach łącznie udział wzięło około 200 funkcjonariuszy i żołnierzy. Celem przeprowadzonych ćwiczeń było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązaniem sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania w funkcjonariuszami PSP oraz żołnierzami WOT. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych działa stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

Skip to content