Bezpieczne ferie

Bezpieczne ferie – Zima to wyjątkowa pora roku – czas zabaw na śniegu i lodzie: jazda na nartach, sankach, łyżwach, lepienie bałwana czy bitwy na śnieżki. Jednak każda zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo wszystkim osobom, które biorą w niej udział. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.

Podstawą bezpiecznej aktywności na świeżym powietrzu jest prawidłowy ubiór. Powinien składać się z trzech warstw: wewnętrznej – bielizny, która odprowadzi wilgoć ze skóry, środkowej (np. polar), która stanowi właściwy termoizolator i zewnętrznej, która ochroni nas przed wiatrem i wilgocią. Nie należy ubierać się zbyt grubo, aby nie przegrzać organizmu, co paradoksalnie może doprowadzić do gwałtownego wychłodzenia. Pamiętajmy też, aby odpowiednio zadbać o dłonie i stopy, które najbardziej są narażone na odmrożenia – buty zimowe i rękawice nie mogą być ciasne.

Kiedy już jesteśmy prawidłowo ubrani, możemy aktywnie zacząć uprawiać sporty zimowe. Bez względu na to jak spędzamy czas – na nartach, sankach, łyżwach należy to robić w miejscach do tego wyznaczonych. Każde odstępstwo od tej zasady może się skończyć tragicznie!

Dzieci często nie mają świadomości, że sposób w jaki się bawią jest niebezpieczny. To na dorosłych spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Zadbajmy, aby nasze dzieci wróciły z ferii zimowych zdrowe, zadowolone i wypoczęte.

[Źródło: RCB]
Czytaj też: Poradnik „Bezpieczny wypoczynek zimą”

Zobacz też inne poradniki w zakładce Ostrzeżenia

Skip to content